top of page

קצת עלינו ועל מודל "תנאים של חיבה"

הקשר ביננו לבין ילדנו מהווה את אחד מצירי ההתפתחות המרכזיים שלנו.

המודל שלנו "תנאים של חיבה", נשען על הרעיון שלקשר בין הורים לילדים יש מבנה ייחודי שמלווה ומשפיע עליו לאורך כל החיים. התפתחות הקשר הייחודי שבין הורים וילדים לאורך עשרות בשנים, עוברת דרך חוטים מקשרים עמוסים ברגשות מכל הסוגים ובהם חבויים לעיתים זיכרונות רבים משנים ארוכות וסיפורים שכל אחד מספר לעצמו.
לעיתים העומס גדול כל כך שלא נותר מקום לאהבה ואף לא לחיבה, פשוט יש קשר שמתנהל לו וכאב נלווה יומיומי.
לעיתים ישנה התרחקות, הסתייגות ולעיתים אף ניתוק. היחסים לא מדוברים וההזרה והניכור הן בחירות של ילדים והורים כאחד.
התדלדלות הקשר בין הורים לילדים פוגעת ברווחה הנפשית של כל הצדדים.

המודל נשען על 10 תובנות שמשמשות כמפה אשר מאפשרת להבין ולחקור את היחסים, ביחד עם האפשרות למצוא דרך להתפתח ולהשפיע על מה שהיינו רוצים ורוצות לשנות בעודנו בחיים. 10 התובנות שופכות אור על הכוחות הפועלים ביחסים בין הורים לילדיהם המבוגרים ועל כיווני הפעולה האפשריים לקידום היחסים. מסע ההכרות עם המודל "תנאים של חיבה" חושף בפני הורים וילדים מבוגרים את 'מאחורי הקלעים' של היחסים. ההכרות עם הרובד הסמוי של היחסים מאפשרת לשחרר את המטענים שהקשר טעון בהם ובכך לפנות את ההורה והילד המבוגר לחוויה של השלמה ופיוס, ויצירת חוויה חיובית שתאפשר סגירת מעגל.

"תנאים של חיבה" הוא מודל וגישה ייחודית מסוגה בעולם שבה מעודדים את ההורים המבוגרים וילדיהם המבוגרים ליצור ביניהם מרחב אותנטי אינטימי וקרוב, עם נוכחות מלאה ומרפאת.

משתתפי הקורסים מספרים:

ללא תנאים מוקדמים, אך עם תנאים של חיבה, עברנו שנה נפלאה. בעזרת 10 התובנות למדנו איך הרגלים לשנות, להוביל מילדינו לדרכים נפרדות, לקבל את הפער בין תמונה אידיאלית למציאות, להכיר בבחירות שלנו ולקחת עלייהן אחריות. למדנו איך ביחסים אסימטריים להבין את הפער, ואיך להחליף אשמה בצער, אמרת שאכזבה היא חלק בלתי נמנע מיחסים והבנו שאין טעם לחכות לניסים... וכך, מצוידת ב 10 התובנות, אני מבטיחה לעצמי לנסות ולשנות, מקווה להמשיך את זה המסע, מסע שאין לו סוף, שמביא לחיינו כל כך הרבה טוב." 
אוסנת - 
קבוצת נופית, 2020

תנאים של חיבה - הרצאה - עליזה חושן.JPG

אין ברירה צריך לשחרר

עליזה חושן

עליזה חושן - תנאים של חיבה.jpg

דרך ארוכה עבר הקשר עם הוריי במהלך 54 שנות חיי .סיפור יחסיי איתם נחלק לשני פרקים, שונים מאד זה מזה. בפרק הראשון, היו יחסיי איתם מאופיינים בקשר קרוב, שאמנם לא חפו מקשיים אך בכל זאת היו שזורים בהם גם הרבה רגעי קירבה שימחה. הפרק השני , מאופיין בחוויה, מורכבת יותר מבחינה נפשית ורגשית. המסע מנפרדות לאחדות בקשר איתם הוא אחד ממסעות חיי המאלפים ביותר.

אני בוגרת תואר שני בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, במגמת פסיכולוגיה חברתית. ליוויתי אנשים בתהליכי יעוץ וטיפול וזכיתי לצמוח ביחד עם האחרים במסעות החיים. אני מרצה בחוג לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

אני אמא לשלוש בנות: עדי, טל ושירה שמשמשות לי יומיום כמראה ודרכן אני לומדת על היחסים המורכבים ועל דרכיה המיוחדות של האהבה. אני בת זוגו של יורם שמביא להורות המשותפת שלנו הרבה רגישות ומסירות.

דפנה ברקת

דפנה ברקת - תנאים של חיבה.JPG

החל מגיל ההתבגרות אני פוסעת בנתיב שונה מהנתיב של הורי…
יותר ויותר פניתי לים הפתוח ויחד עם זאת, לא רציתי להתנתק לגמרי מנמל הבית, רק רציתי שיהיו לו איכויות עמוקות יותר. חירותי, הייתה חשובה לי, להורי לא היה פשוט אך הם למדו לכבד אותה. הגם ששמחתי בחופש שלי עדיין חשתי כאב שהעלה שאלות ביחס לעצמאות שלי. התרחקתי מהורי פיזית ונפשית ובכל זאת המשכתי לחזור אל העבר ליחסים איתם שמצאתי שוב ושוב כמה הם מופנמים בתוכי ומשפיעים עלי.

 

אני פסיכולוגית קלינית ובדרכי אני פוגשת ומלווה יחידים, זוגות וקבוצות – מילדים והוריהם ועד מנהלים בכירים, באירגונים שונים וגם בקליניקה. אני אוהבת ליזום וליצור מרעיון קטן מיזם גדול וכך קרה גם הפעם – לשמחתי פגשתי את עליזה וביחד הבאנו לעולם את תנאים של חיבה.

אני אמא לשלושה ילדים -תומר גאיה ונטע, ילדים בוגרים ומתבגרים ש"עושים לי בי"ס" ליחסים בכל יום . אני גם בת זוג לאיש אחד -אמיר שנושא איתי ביחד את מלאכת ההורות ומורכבויותיה...

bottom of page